Zavřít okno

Zadej e-mail


nebo

Přihlásit se přes Facebook
Poštovné už od 49 Kč

Dežik: Čmárání ve mně probudil Bastard

vystaveno: 23.01.2017 | přečteno: 5201x | komentářů: 8 | přejít na diskusi

Grafik Dežik, vlastním jménem Tomáš Teslík, se k Bastardům přidal už před dlouhými sedmi lety. Za tu dobu se vypracoval mezi nejlepší bastardí kreativce, a to neumí kreslit rukou. Ve své tvorbě hledá neokoukané často až absurdní vykreslení různých filmových postav nebo věcí denní potřeby. Obvykle sám nedokáže odhadnout budoucí úspěch svých potisků a rád se nechá překvapovat vkusem našich zákazníků.fotoportrétKdyž jsem byl malý, říkali mi naši... až jednou vyrosteš, budeš doktorem práv. A jak jsem se místo toho stal grafikem?

Začalo to tím, když jsem si vybíral střední školu a neměl jsem tucha kam jít. Bavily mě počítače, to jediné jsem věděl. Jednoho dne mi kámoš ukazoval školu, na kterou jde, bylo to SOUT Přelouč – obor Reprodukční Grafik pro média. Nějaké základy v grafice jsem měl z PhotoFiltru, a tak jsem to zkusil a začalo mě to bavit, takže díky Tomáši Pecene :)


Vzpomeneš si na svůj první realizovaný motiv na Bastardu? Co si o něm dnes myslíš?

První realizovaná věc byly trenky Jogurt, se kterými mi pomáhal Ladis (ještě jednou díky). Byl to můj odrazový můstek, na který jsem hodně dlouho čekal, tak bude asi vždycky nějakým způsobem speciální. Přislo to jen tak znenadání :)


Jogurt Hulk Jelení lůj
Jogurt Hulk Jelení lůj


Čmáral jsi ve škole po lavici, na záchodech nebo jsi kreslil holkám do památníčků?

Já moc „čmárací“ typ nebyl, byl jsem spíš na takovou tu technickou grafiku (posouvání vektorů pomocí číselných hodnot apod.), k tomu nás ostatně vedla i naše škola, naši učitelé a mistři. „Čmárání“ ve mně probudil opravdu až Bastard :)


Kde hledáš inspiraci? Jaké máš oblíbené umělce?

Inspiraci hledám opravdu všude, cestování, ostatní umělci, příroda, zvířata, snažím se to všechno nechat na sebe dýchat. A oblíbení umělci? Tak určitě musím zmínit Raxe, který mi byl tak oblíbený, až jsem ho začal nevědomky vykrádat :D Pak třeba Paul Douard, Dan Mumford nebo bastardí kolegyně Annie.inspiraceStalo se někdy, že jsi potkal někoho v tričku, které jsi navrhoval? Nosí kamarádi tvoje trička?

To je to, na co čekám celou dobu, ještě se mi to nepovedlo, všude potkávám jen trička od Raxe :D Kdyby se to ale povedlo, ssi bych se vnitřně zaradoval a šel dál. Kamarádi moje trička nosí. Vím minimálně o jednom :)


Považuješ se za umělce?

Považuji. Po zhlédnutí pořadu Ano Šéfe!, kdy byl Zdenda na umělecké škole, si myslím, že se jím můžu s čistým svědomím nazývat. Pro mě je umělec každý, který jakýmkoliv způsobem, realizuje svou myšlenku. I podnikatelé jsou pro mě určitým způsobem umělci.


Kterých 5 potisků od ostatních grafiků sis na Bastardu oblíbil?

Nature vs. Technology, Doodle, Radši osobně, Big Fish a Nightmare. Jsou to všechno prostě super designovky.


Nature vs. Technology Doodle Radši osobně Big Fish Nightmare
Nature vs. Technology Doodle Radši osobně Big Fish Nightmare


Jelení lůj, jeden z Tvých nejprodávanějších motivů. Co Tě k němu vedlo a proč si myslíš, že má takový úspěch?

Poradil mi ho dvanáctiletý kluk – Honzík Průša, dal jsem mu za to určitý finanční podíl. A to, že je úspěšný, to upřímně nechápu :D Nečekal jsem ani, že půjde do realizace. Jinak z mých motivů mám nejraději Dědo, vyprávěj.


Je pro grafika důležité umět kreslit rukou?

No, já jsem jasným důkazem, že to tak důležité není. Kreslit rukou neumím vůbec, dělám vše rovnou přes křivky. Avšak neobešel bych se bez grafického tabletu. To si myslím, že je pro grafika nezbytnost.


Jaký používáš pro svou práci software?

Používám Adobe Illustrator a Adobe Photoshop, protože jsou pro mě prostě nejlepší a nejvíce jsem si je oblíbil.


Co tě motivuje? Přece jen je tričkoumění Tvůj koníček, nikdo Tě do toho nenutí.

Nejvíce mě motivuje právě to, že potom to triko bude dělat někomu radost a možná v tom někoho potkám na ulici. A nutit se nepotřebuju, je to moje zábava :)Pracovní plochaCo maluješ/kreslíš kromě triček?

Krom triček rád dělám loga, plakáty, billboardy apod.


Kdybys byl Leonardo Da Vinci, co bys udělal jinak?

Nic :)


Grafika jistě není všechno. Co dalšího ještě naplňuje Tvůj život?

Co je mým smyslem života je určitě Street Dance, hip hopová kultura mě naučila respektu k ostatním lidem a inspirace od ostatních. Jinak dělám každé léto animátora, proto nemám v tuto dobu čas na tvorbu. Je to práce s lidma, která mě baví a navíc je to v teple a u moře :)Bastardem jsem V prodeji mám Do hodnocení jsem nahrál Můj software
7
let
17
motivů
99
návrhů
Adobe Photoshop
Adobe Illustrator
Diskuse k tomuto příspěvku

Podívej se také do sekce časté dotazy.

jméno:  

Požaduji odpověď Bastard.cz
Upozornit na reakce e-mailem
profilové foto Veronika - nepřihlášený/á  | 27.01.2017
+2
Re: Jakub
Také Ti je zadarmo nikdo nenabízí. Ono je totiž hrozně lehký někoho hejtovat a plivat na jeho práci a sám sedět za monitorem s hambáčem a colou v ruce a mít děsně chytrý kecy. Takový lidi přímo miluju. Sami nic nezvládli, ale na ostatní plivou svůj jed. Zvedni prdel a běž taky něco dělat nebo dokázat. To, že máš v někom idola a vzor neznamená, že ho musíš zákonitě kopírovat. Pokud se Ti bude líbit tvorba Eminema a začneš dělat podobnou, tak jí nekopíruješ, nýbrž se necháš inspirovat. Nikdy neuděláš nic stejnýho co ten první, ale Ty neuděláš ani nikdy nic podobnýho, protože máš jen plnou hubu keců.
Příjemný den, Verča
profilové foto inmax - profil | 28.01.2017
+2
Něco na tom bude.. ale zase na druhou stranu, co víš o Jakubovi, když tvrdíš, že jen sedí na prdeli a pindá? Třeba vyniká v jiném oboru a to hned neznamená, že nemůže napsat, že mu nesedí Dezikův humor. Taky můžeš napsat na stránky nějaký restaurace, že ti u nich nechutnalo, jejich kuchař stojí za prd a nemusíš být hned šéfkuchař.
profilové foto Veronika - nepřihlášený/á | 29.01.2017
+2
Re: inmax
Protože většina lidí, kteří jsou se sebou nespokojení že sami nic nedokázali, kolem sebe kopou a plivou na práci ostatních.
Kdyby v něčem vynikal a snažil se něco budovat, tak nebude zbytečně hanit snahy ostatních, ale ocení, že se snaží, protože i on by musel mít v něčem inspiraci a to by už nemohl použít to, že někdo někoho kopíruje.
Ono je fakt hrozně jednoduchý se někomu vysmát za jeho snahu, chtěla bych teda vidět v čem je on tak dobrej a hustej, že si může dovolit někoho tímhle způsobem kritizovat.
Pokud půjdu do restaurace, kde mi nechutná, tak tu restauraci prostě příště nenavštívím a nebudu všude rozhlašovat a kritizovat, jak ta restaurace stojí za ho*no, když někomu jinýmu tam může chutnat.
Verča
profilové foto RAX - profil | 29.01.2017
+2
Když mluvíte o restauracích tak začínám mít hlad...
profilové foto Jakub - nepřihlášený/á  | 26.01.2017
+1
Presne jsem si rikal, sakra tenhle styl odnekud znam. Ano RAX. Akorat ty jeho napady maji smrnc, jsou vtipna a graficky nadherna. Tenhle vykradac je po graficke strance hroznej a naprosto nevtipnej a uz mi to zacina lezt krkem, jak se snazi ve vsem hledat dvojsmysl - cipisek, rakosnicek, herkules, obivan, z prdele klika. Navic nektera ta grafika mi na tricko pripada moc preplacana. Takova trika bych nenosil fakt ani zadarmo.
profilové foto Bedřich  - nepřihlášený/á | 27.01.2017
+2
Smrdíte, Jakube.
profilové foto Veronika - nepřihlášený/á | 27.01.2017
+2
To je tou colou a hamburgerama. Možná i tím týden starým propoceným tričkem.
profilové foto RAX - profil | 27.01.2017
+2
@Jakub - Díky za podporu, ale takhle až to přehánět nemusíš ne? Tohle fakt není nutný. :)